MSC Committees Academic Year 2016-2017

 

Academic Dispute Resolution

Joan O’Leary (F) Chair
Heather Allen (F)
Deidre Berberich (F)
Robert DuBey (F)
Eric Hirschmann (F)
Nadia Rausa (S)

Assessment

Kim Bloomstrom (F) Chair
Rachel Graham (F) Co-chair
Holly Bell (F)
Robert DuBey (F)
Diane Erickson ex-officio (F)
Dan Mielke (F)
Galina Peck (F)
Jason Stevens (F)

Budget

Zach Albert (P) Chair
Craig Ballain (F)
Deidre Berberich (F)
Talis Colberg (P)
Diane Erickson (F)
Sandy Gravley (P)
Erik Hirschmann (F)

Cafe – Mat-Su

Micah Muer (F) Chair
Harry Banks (F)
Deidre Berberich (F)
Kim Bloomstrom (F)
Deborah Fox (F)
Galina Peck (F)

Council of Coordinators

Diane Erickson (F) Chair
Harry Banks (F)
Deborah Bannan (F)
Deidre Berberich (F)
Sheri Denison (F)
Felicia Desimini (F)
Robert DuBey (F)
Rachel Graham (F)
Erik Hirschmann (F)
John Kirby (F)
Jason Stevens (F)
Dane Wallace (F)

Distance Education

Micah Muer (F) Chair
Heather Allen (F)
Harry Banks (F)
Felicia Desimini (F)
Diane Erickson (F)
Rachel Graham (F)
Kathleen Nevis (F)
Dane Wallace (F)
Vince Yelmene (P)

Enrollment Management

Sandy Gravley (P) Chair
Craig Ballain (F)
Deidre Berberich (F)
Diane Erickson (F)
Erik Hirschmann (F)
K.B. Holbrook (C)
Scott Taylor (C)
Mariana Weatherby (C)

Faculty Forum

Kim Bloomstrom (F) Chair
Sheri Denison (F) Scribe

Faculty Professional Development

Kim Bloomstrom (F) Chair
Deborah Bannan (F)
Karen Carpenter (F)
Connie Fuess (F)

Information Literacy

Micah Muer (F) Chair
Craig Ballain (F)
Janna Bare (C)
Connie Fuess (F)
Rachel Graham (F)
Vince Yelmene (P)
Dane Wallace (F)

Instructional Council

Sheri Denison (F) Chair
Craig Ballain (F)
Kim Bloomstrom (F)
Diane Erickson ex-officio (F)
Luke Grabarek (F)
Johnny Kirby (F)
Joan O’Leary (F)
Micah Muer (F)

LRC Advisory Committee

Heather Allen (F) Chair
Luke Grabarek (F) Co-chair
Janna Bare (C)
Galina Peck (F)
Sal Pietromonaco (F)
Mary Sagal (F)

Machetanz Art Festival

Talis Colberg (P) Chair
Zach Albert (P)
Rex Bluestone (C)
Shira Crowell (C)
Teri Jeffress (C)
Suzan Labby (C)
Matt Sale (P)
Dane Wallace (F)
Bonnie Wendt (C)

Petition for Refunds Review

Elizabeth Childs (C) Chair
Korry Dunham (C)
Sandy Gravley (P)
Maureen Hunt (C)
Betsy Korzeniewski (C)

Scholarship & Honors

Rachel Graham (F) Chair
Korry Dunham (C) ex-officio
Maureen Hunt (C)
Dan Mielke (F)
Pete Praetorius (F)
Fran Russell (C)

Service Learning Advisory

Audrey Badger (C) Chair
Bea Adler (A)
Kim Bloomstrom (F)
Judy Gette (A)
Micah Muer (F)

Special Events

Bonnie Wendt (C) Chair
Suzan Labby (C) Co-chair
Shira Crowell (C)
Teri Jeffress (C)
Micah Muer (F)
Kristen Nagel (C)
Matt Sale (P)
Gidget Wensel (C)
Physical Plant

Student Showcase

Joan O’Leary (F) Chair
Deidre Berberich (F)
Bob DuBey (F)
Luke Grabarek (F)
Mary Sagal (F)

Technology Council

Vince Yelmene (P) Chair
Zach Albert (P)
Harry Banks (F)
Micah Muer (F)
Jason Stevens (F)

Student Organization Advisors

Phi Theta Kappa
Mary Sagal (F)
Student Government
Heather Allen (F)
Craig Ballain (F)
Eric Blomskog (P)
Jo Didiano (C)

Student Club Advisors

Alaska Native Culture Club
Jaclyn Cabales (C)
Lisa Schwarzburg (A)
Mike Swanson (C)
Dance Club
Joey Pavia-Jones (A)
Human Services Club
Deborah Bannan (F)
Monitor
Micah Muer (F)
Audrey Badger (C)
Student Veterans of MSC
Heather Allen (F)
A – Adjunct faculty
C – Classified Staff
CM – Community Member
F – Full-Time Faculty
P – Professional Staff
S – Student
UAA/UA Committee Reps Updated 10/31/16