Skip to Content Skip to Navigation

Mat-Su College, Alaska | Councils & Committees

  • Quick Links
    MSC Web Mail
    MSC Copy Center
    UAA Home Page
  • Faculty & Staff News
  • COURSE SCHEDULES
  • Room Scheduling
  • Untitled-12
  • Academic Deadlines
  • Student Clubs Calendar
  • Got News or an Event?

  • Academic Year 2013-2014

    MSC COMMITTEES

    Academic Dispute
    Resolution Committee

    Joan O’Leary (F) Chair
    Deidre Berberich (F)
    Jack Cypher (F)
    Margaret Koeneman (S)
    Brenda Forsythe (F)
    Marc Robinson (F)

    Assessment Committee

    Kim Bloomstrom (F) Chair
    Holly Bell (F)
    Robert DuBey (F)
    Diane Erickson ex-officio (F)
    Dan Mielke (F)
    Galina Peck (F)

    Budget Committee

    Maggie Boman (P) Chair
    Craig Ballain (F)
    Deidre Berberich (F)
    Karen Carpenter (F)
    Sandy Gravley (P)
    Erik Hirschmann (F)
    Mike Swanson (C)
    Vince Yelmene (P)

    Cafe – Mat-Su

    Galina Peck (F) Chair
    Harry Banks (F)
    Deidre Berberich (F)
    Kim Bloomstrom (F)
    Deborah Fox (F)
    Micah Muer (F)

    Council of Coordinators

    Diane Erickson (F) Chair
    Heather Allen (F)
    Harry Banks (F)
    Deidre Berberich (F)
    Felicia Desimini (F)
    Robert DuBey (F)
    Deborah Fox (F)
    Kathy Griffin (F)
    Gloria Hensel (F)
    Erik Hirschmann (F)
    Mark Masteller (F)
    Marc Robinson (F)
    Elizabeth Sierra (F)

    Distance Education
    Committee

    Micah Muer (F) Chair
    Heather Allen (F)
    Harry Banks (F)
    Polly Bass (F)
    Felicia Desimini (F)
    Diane Erickson (F)
    Rachel Graham (F)
    Fran Russell (C)
    Vince Yelmene (P)

    Enrollment Management
    Committee

    Sandy Gravley (P) Chair
    Craig Ballain (F)
    Deidre Berberich (F)
    Diane Erickson (F)
    Marc Robinson (F)
    Amy Seamans (C)
    Courtney Brooke Smith (P)

    Faculty Professional
    Development

    Kim Bloomstrom (F) Chair
    Polly Bass (F)
    Connie Fuess (F)
    Gloria Hensel (F)

    Grant Oversight
    Committee

    Diane Erickson (F) Chair
    Polly Bass (F)
    Karen Backlund (F)
    Maggie Boman (C)
    Elizabeth Sierra (F)
    Courtney Brooke Smith (P)

    Information Literacy
    Committee

    Micah Muer (F) Chair
    Craig Ballain (F)
    Brenda Forsythe (F)
    Rachel Graham (F)
    Vince Yelmene (P)

    Instructional Council

    Gloria Hensel (F) Chair
    Craig Ballain (F)
    Kim Bloomstrom (F)
    Jack Cypher (F)
    Sheri Denison (F)
    Diane Erickson ex-officio (F)
    Sandy Gravley ex-officio (P)
    Joan O’Leary (F)

    Petition for Refunds
    Review Committee

    Elizabeth Childs (C) Chair
    Rex Bluestone (C)
    Sandy Gravley (P)
    Betsy Korzeniewski (C)
    Rebecca Oprish (C)

    Scholarship & Honors
    Committee

    Rachel Graham (F) Chair
    Felicia Desimini (F)
    Maureen Hunt (C)
    Dan Mielke (F)
    Fran Russell (C)

    Service Learning
    Advisory Committee

    Karen Backlund (S) Chair
    Bea Adler (A)
    Kim Bloomstrom (F)
    Micah Muer (F)

    Special Events
    Committee

    Bonnie Wendt (C) Chair
    Keith Asche (C)
    Samanth Brumagin (C)
    Shira Crowell (C)
    Suzan Labby (C)
    Pattie Schultz (C)
    Courtney Brooke Smith (P)
    Joe Weber (C)
    Gidget Wensel (C)

    Sustainability
    Committee

    Amy Seamans (C) Chair
    Polly Bass (F)
    Eric Blomskog (P)
    Elizabeth Childs (C)
    Mark Masteller (F)
    Rebecca Oprish (C)

    Snodgrass Hall
    1% Art Committee

    Maggie Boman (C) Chair
    Emily Gelino-Bequette (S)
    Felicia Desimini (F)
    Kathy Griffin (F)
    Howard Morse (P-UAA)
    Carol Nash (F-UAA)

    Technology Council

    Vince Yelmene (P) Chair
    Harry Banks (F)
    Brenda Forsythe (F)
    Kathy Griffin (F)
    Micah Muer (F)

    TLC Advisory
    Committee

    Mary Sagal (F) Chair
    Heather Allen (F)
    Janna Bare (S)
    Kim Bloomstrom (F)
    Sheri Denison (F)
    Galina Peck (F)

    Theater Advisory
    Committee

    Talis Colberg (P) Chair
    Craig Ballain (F)
    Polly Bass (F)
    Eric Blomskog (P)
    Sandy Gravley (P)
    Erik Hirschmann (F)
    Joan O’Leary (F)
    Amy Seamans (C)

    STUDENT ORGANIZATIONS

    Phi Theta Kappa Advisors
    Deborah Fox (F)
    Mary Sagal (F)

    Student Ambassador Advisors
    Connie Fuess (F)
    Amy Seamans (C)

    Student Government Advisors
    Craig Ballain (F)
    Eric Blomskog (P)
    Jo Didiano (C)

     

    STUDENT CLUB ADVISORS

    Dance Club
    Amy Seamans (C)

    Chess Club
    Micah Muer (F)

    Community Outreach Club
    Elizabeth Sierra (F)

    Mat-Su College
    Gay Straight Alliance
    Richard Chiolero (C)
    Kim Hayes (C)

    Mat-Su Fiber Arts
    Micah Muer (F)

    Mat-Su Monitor
    Micah Muer (F)

    Mat-Su Music Mayhem
    Micah Muer (F)

    Metl Hedz
    Felicia Desimini (F)

    MSC Paramedic Association
    Kathy Griffin (F)

    Veterans Club
    Tom Spangler (C)

    Veterinary Assisting Club
    Karen Carpenter (F)

    (club advisors updated 3/05/14)


     

    A – Adjunct faculty
    C – Classified Staff
    CM – Community Member
    F – Full-Time Faculty
    P – Professional Staff
    S – Student

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

     

     

     

     

     

     

    Share/Bookmark