Skip to Content Skip to Navigation

Mat-Su College, Alaska | Commencement

  • STUDENT SERVICES
    Phone: 907-745-9746
    Fax: 907-745-9747
    E-Mail: info@matsu.alaska.edu
    Location: FSM 101

    Regular Hours
    M-Th 8:00a-6:00p
    F 9:00a-5:00p

    UAA Home Page
    UA Home Page

    FAFSA - School Code: 011462
  • STUDENT NEWS!
  • COURSE SCHEDULES
  • Room Scheduling
  • Untitled-12
  • Academic Deadlines
  • Student Clubs Calendar
  • Got News or an Event?
  • grad cap

    Confirm Here!

    Commencement Confirmation
    is required for all graduates.
    Enter Access Code “GRAD2015

    Submit your Attendance confirmation here!

    Guest seating is limited to 500 and is on a first come, first seated basis. Doors open at 7:00pm.


    flag

    Attention Veterans

    For graduating veteran or active duty military we would like to recognize your service with a special honor cord. Please call Student Services at (907) 745-9746 to reserve yours.


    red cord

    Leadership Honors Application Packet
    Deadline: April 17, 2015.


    2015 Graduate Flow Chart


     

    Congratulations on your accomplishment!

    We sincerely hope you will participate in the 2015 Matanuska-Susitna College (MSC) commencement to celebrate the achievements of you and your fellow graduating classmates. This will be the very first time commencement is held on campus. It is important that you confirm your attendance and if you have guest we will need to know how many, as seating may be limited.

    Commencement will be held in “The Glenn Massay Theater” on Friday, May 8, 2015. The following is the time line for commencement activities:

    April 6 – April 24
    Pre-commencement information

    • Confirm your attendance on this page or by calling Student Services 907-745-9746.
    • Reserve your cap & gown
      Our caps and gowns were purchased by the Mat-Su College Student Government Council Class of 2005 and are available for your use free of charge. Please go to Campus Cache during their normal business hours to guarantee that you reserve a gown in your size: Monday-Thursday 8:30am -7:30pm & Friday 8:30am-4pm
      Note: If you wish, you may purchase a cap and gown online through the UAA Bookstore at www.uaa.alaska.edu/bookstore or by phone at 907-786-4760.
    • Honor cords: Graduates who are receiving honor cords will receive an email with instructions on picking up their cords before commencement.

    Friday May 8
    Commencement at “The Glenn Massay Theater”

    • Rehearsal – 1:00pm–2:00pm
    • Break – please return by 6:00pm to check in for commencement
    • Commencement
    • Graduates must arrive for check-in 6pm
      • Individual photograph taken between 6:00pm-6:25pm.
      • If you wish to have an (optional) individual photograph taken, a professional photographer will be available on the night of commencement.  Click here for the Pioneer Studio price list.
      • Group photograph, compliments of Mat-Su College, taken at 6:30 pm (SHARP)
      • Graduate processional line-up at 7:15pm.
      • Commencement ceremony begins at 7:30pm.
    • Reception for graduates and guests will immediately follow the ceremony in the theater’s lobby.

    Your diploma and photo(s) will be mailed to you by mid-summer. Refer to our website for more information including a list of graduates and an electronic invitation.

    Academic honor cords are a measure of your scholastic success* in college.
    To be eligible to graduate with honors:
    Step 1: Must be graduating with an associate or baccalaureate degree.
    Step 2: Must have a cumulative GPA of 3.50 or higher on MSC/UAA transcript.
    (This includes counting Ds, Fs, and retaken courses.)
    Step 3: Add all transfer credits.

    GPA Graduation Honors Table

    For a more detailed description refer to our 2014/2015 Academic Catalog under Graduation with Honors (pg. 18)
    Graduates receiving academic honors wear a gold honor cord during commencement and is noted on their transcript.
    * Eligible graduates will receive an email with instructions on picking up their honor cords before commencement.

    (H) = students graduating with honors (Undergraduate Certs & Degrees)
    (PTK) = Phi Theta Kappa Honor Society students
    (S) = Student Speaker
    (L) = Student Leadership Honor
    (M) = Military Veterans and Active Duty

     

    List of 2015 Graduates

    (updated 4/27/15)


    Occupational Endorsement Certificates

    CISCO Certified Network Associate
    Levi Carmen Alexander
    Micah Joel Rausa
    Jordan Christopher Roquet

    Commercial HVAC Systems
    Donald Michael Orin Graham
    Michael Justin Saunders

    Commercial Refrigeration Systems
    Donald Michael Orin Graham
    Michael Justin Saunders

    Office Foundations
    Dawn Michelle Jones

    Office Foundations & Bookkeeping Support
    Sarah Ann Martusheff
    Lorri I. Pflugh

    Office Foundations & Office Support
    Cassandra Lynn Archibald
    Megan Marie Stahlhut

    Residential and Light Commercial Air-Conditioning & Refrigeration
    Donald Michael Orin Graham
    Michael Justin Saunders

    Residential and Light Commercial Heating & Ventilation
    Donald Michael Orin Graham
    Michael Justin Saunders

    Sustainable Energy
    Dawn M. Adamson (L)
    Robert Eugene Ensley
    David Allan Johnson
    Aurora Louise Rogers

    Veterinary Assisting
    Teresa Lynne Anderson
    Melissa Shelby Clark
    Jessica Lane Croom
    Laura Mae Felthauser
    Marcia L. Fischer
    Anna Elizabeth Hamman
    Amanda Lynn Johnson
    Jessica O. Koch
    Alyssia Dianne McGuire
    Kimberly Ann Soares
    Ferretta Monique Stiles
    Vanessa Michelle-Sonnen White

    Undergraduate Certificates

    Architectural Drafting
    Christopher David Drick

    Refrigeration & Heating Technology
    Daniel Floyd Baham
    Clifford W. East
    Isaac Daniel Hervey
    Raheem Devonte Hines
    Jesse Cameron Krey

    Associate of Applied Science

    Accounting
    Jennifer Leigh Bigelow
    Sarah Hope Clayton (H) (PTK)
    Crystal Ann Dorscher
    Belinda Holbrook
    Eric J. Howatt
    Patricia Dawn Komakhuk
    Christina Leilani Kraus
    Sarah Ann Martusheff
    Anna Louise Row
    Colleen Adele Savage
    Mikhail Mykhalov Tereshchenko
    Chelsey Timantha Dunton

    Computer Information & Office Systems
    Jenna Sue Marquard

    Computer Systems Technology
    Elgin  Bradley
    Duane Scott Larson
    Kristen Ellen Reitz
    Jordan Christopher Roquet (H)
    Holly Lea Rudder (H) (S)
    Jacob Dane Albert Straub

    General Business
    Nicole Marie Anderson
    Chelsey Timantha Dunton
    Deanna Denay Earle
    Roman Von Finch
    Janelle Lindsey Griffith
    Belinda  Holbrook (H)
    Jacqueline Ann Osborne (H)
    Miranda Jean Psenak
    Andrew S. Warner (H)
    Gyongyi Wilson

    Human Services
    Miranda Ann Borschnack
    Melissa Pearl Cline
    Princess Gloria Gallardo-Torres (H) (PTK)
    Lisa Renee Hubbard (PTK)
    Kristina F. Kovich
    Juanita Jean Thomas (H) (PTK)

    Paramedical Technology
    Stanley Tony Cameron Jr.
    Alexa Rachelle Gilbert
    Jacque  Gregoire
    Mandy Ann Grinnell
    Jessica Rhiannon Gunderson
    Lane Tyler Inman
    Jayme L. Mack
    Ian James Richey
    Zoya Dawn Sutton
    Roy Kenji Uyeno (H) (PTK)
    Jessica Barbara Young

    Refrigeration & Heating Technology
    Thomas Reed Brown (H)
    Maksim Fursov
    Spencer David Lewis
    Nathan Wayne Parks (H)
    Michael Justin Saunders

    Small Business Administration
    Nicole Marie Anderson
    Brandy Lee Fogelman
    Sherri Lynn Miller
    Samantha Lynn Whipple (H)

    Associate of Arts

    Levi Carmen Alexander (H) (PTK)
    Christopher David Anderson
    Emily Alyssa Aubert
    Kimberly Lynn Barfield-Stevens
    Gia Beth Bolton
    Jacquelyn Charity Boyer
    Daniel Truth Buckingham
    Angelina Kay Burns
    Jaclyn Ann Cabales (H)
    Nicole Anne Caldarea
    Darren Jay Carter Jr. (H)
    Alaura Christine Clark
    Emily Lynn Clayton
    Tammy Faye Curtis
    Lisa Sue Davis
    Craig Kresten Dollerhide (H)
    Robert Eugene Ensley (H)
    Meldon Matthew Ervin
    Jonathan Scott Floyd II
    Paige Marie Gates
    Garett Charles Gates
    Emma Alyssa Gaylor
    Else Elizabeth Gilmore (PTK)
    Daniel Albert Glatz
    Kelsey Teanna Graber
    Darian Lynmarie Hall
    Everret Floyd Nathaniel Hamilton (L)
    Crystal Ann Hamlin
    Phillip Wade Hampton (H)
    Ada Shari Jimenez
    Garrett L. Johnmeyer
    Lynda Jones
    Melissa Kathleen Kaylor
    Laken Michele Keller
    Heather A. Lee
    Sue Young Lee
    Spencer David Lewis
    Lance John Mack
    Brenda Jo Mathis
    Emilia Rose Nagel
    Stephanie Nicole Novak
    Crystal Rae Perkins
    Victoria Rose Peterson
    Hannah Elizabeth Pryce
    Natassja Alice Ralph
    Samuel Rollin Reed
    Katie Alanna Barbara Renn
    Cassandra Lee Richmond
    Sarah Laine Sandstrom
    Arylis Wayne Scates
    Christiana Grace Sitbon
    Torrey Jordan Stapp
    Nancy Lynne Strahan
    Tong Zong Thao (H) (PTK) (L)
    Michelle Jean Wittie
    Bryan Michael Wuestenberg

    Graduates also participating in our MSC Commencement:

    Kenai Peninsula College

    Associate of Applied Science – Occupational Safety & Health
    Nicholas John Ciccarelli

    Associate of Applied Science – Digital Art
    Rhonda Renee Moraski

    UAA College of Arts & Sciences

    Associate of Arts – General Program
    Zachary Paul Tracy

    Bachelor of Arts – Biological Sciences
    Ryan Lucas (H)

    Bachelor of Arts – Art
    Rhonda R. Moraski

    UAA College of Business and Public Policy

    Associate of Applied Science – Accounting
    Nicole Marie Anderson
    Charlene Vaughan

    UAA Community & Technical College

    Associate of Applied Science – Computer Information & Office Systems
    Megan Marie Stahlhut (H)

    UAA College of Health

    Associate of Applied Science – Human Services
    Darrell W. Helton
    Johanna Celinette Montanez

    Bachelor of Human Services – Human Services
    Autumn Gaye Gohn (H)

    UAS School of Education

    Master of Education – Mathematics Education
    Ronna W. Williams

     

    Share/Bookmark